Rýchlokurz

Web Hosting

Web hosting hrá veľmi dôležitú úlohu pri prevádzke web stránok čii blogu. Bez neho stránka nemôže fungovať! Takže ak ste úplný nováčik v oblasti internet marketingu a neviete čo to vlastne web hosting je, vysvetlím nižšie.

Web hosting je miesto kde sú uložené všetky dáta o danej stránke. Napríklad obrázky, videá, texty, databázy… všetko je uchovávané na web host-e. Pretože je veľa poskytovateľov web hostingových služieb, niekedy je ťažké si vybrať toho správneho.

Väčšina služieb sa ponúka za relatívne nizke ceny, ale je treba si uvedomiť čo z ponúknutých služieb budeme skutočne využívať.

Ak začínate, stačí Vám základný balíček, hlavne ide o dostatočný webový priestor (kapacita dát), tzv. bandwidth (množstvo prenesených dát smerom na web server a z neho k nám) – tak aby ste v pohode dokázali nahrať všetky dáta a samozrejme aby boli aj k dispozícii návštevníkom Vaších stránok.

Akonáhle máte web hosting aktivovaný, môžte Vaše všetky dáta naň nahrať (upload), súbory typu html, php, obrázky (format jpg, gif, png).. atď.

Je dobré pravidelne kontrolovať svoje stránky či je všetko OK a ak nie,  hneď kontaktovať podporu (customer support či helpdesk). Väčšina je online 24 hodín denne, vrátane víkendov.

Ja mám pomerne veľa stránok na jednom web hostingu, ktorý ma nijako neobmedzuje. Používam Hostgator, ktorý je spoľahlivý a ma super podporu v prípade ak mám s niečim problém.

Ľahko-použiteľný HTML Editor

Jednou z vecí, ktoré budete musieť aspoň občas použiť je HTML editor. HTML editor používame napríklad na vytvorenie alebo editáciu tzv. “squeeze stránok” (stránky slúžiace na prvý kontakt so zákazníkmi, obsahujú formulár na zadanie emailovej adresy).

Takisto je potrebný HTML editor aj na úpravu a vytvorenie tzv. “sales stránky” – predajnej stránky. Používame ho aj na úpravu stránok s produktami MRR a PLR (vysvetlím neskôr).

Jedným z najpopulárnejších HTML editorov je Kompozer, ktorý je k dispozícii zdarma! 🙂 Nájdete ho tu: http://kompozer.net

Ja ešte používam Dreamweaver, ale to len preto, že ho poznám od verzie 1 – a to bolo už naozaj veľmi dávno!

Vytvorenie perfektnej “squeeze” stránky

Mám pre Vás niekoľko tipov ako si vytvoriť super squeeze stránku!

Ak neviete čo je “squeeze” stránka, tak to nie je preto, že by ste ju nevideli – ale naopak, videli ale nevedeli, že sa tak volá. 🙂

Tieto stránky sa používajú na získanie kontaktu, teda spravidla mena a emailovej adresy návštevníka (a v budúcnosti možno zákazníka) Vašich stránok. Tento kontakt je pridaný do Vášho zoznamu (listu), anglicky “subscriber” – teda ten čo sa zapíše na Váš zoznam, napr. k odberu noviniek (newsletter-u), alebo ktorému ste sľubili nejaké info zdarma.

To čo musí takáto “squeeze” stránka ponúknuť je etická odmena (anglicky “bribe”) za poskytnutie kontaktu. Malo by to byť niečo užitočné, ako napríklad e-kniha (ebook), e-report, video… a podobne.

Veľmi dôležitú ´´ulohu hrá cieľenie, zameranie. Teda ak sa návštevník dostane na Vašu stránku o rotvajleroch, neponúkajte mu zdarma na stiahnutie e-knihu o pudlíkoch. 🙂

Darčekom môže byť napríklad aj nejaký malý program, software – praktický a užitočný, napr. BMI (body mass index) kalkulátor – ak je napríklad Vaša stránka o diétach či chudnutí…

Ak ešte nie ste zbehlí v HTML editoroch, postačí pár textov, hlavne nezabudnite na dostatočne veľký nadpis, obrázka a samozrejme formulár na vkladanie emailu a prípadne mena návštevníka tejto Vašej “squeeze” stránky.

Šanca sa vraj zvyšuje, podľa posledných testov, keď požadujete iba emailovú adresu.

Sales Funnel – základy

“sales funnel” je v preklade niečo ako “predajný lievik”. Často sa o ňom hovorí najmä v oblasti internetového marketingu. Je to vlastne systém pozostávajúci z niekoľkých úrovní na ktorých sa snažíme návštevníka priviesť k zakúpeniu nášho produktu či služby.

Predstavte si lievik, hore je veľmi široký a naopak dole veľmi úzky. Ako marketér sa budete snažiť dostať do lievika čo najviac ľudí pretože je oveľa ľahšie zákazníka získať ako si ho udržať!

Príkladom takého jednoduchého “sales funelu” môže byť napríklad: napíšete e-knihu o chudnutí. Urobíte si “sales page” (predajnú stránku) na ktorej budete ponúkať e-knihu na predaj. Pritiahnete ľudí a niektorí si e-knihu kúpia.

Ale šikovný marketér urobí najprv “squeeze” stránku na ktorej niečo ponúkne zdarma – napríklad krátky emailový kurz s názvom “Schudnite 10 kíl za 2 týždne! Zdarma e-kurz” – poskytne ho “iba” za email návštevníka.

Teraz sa už potenciálny zákazník dostane na Váš list (zoznam), dostáva od Vás emailom kurz a prípadne ďalšie relevantné a užitočné informácie a týmto si vybudujete vzájomnú dôveru!

Na konci e-kurzu dostane od Vás ponuku na zakúpenie Vašej e-knihy o chudnutí – a podľa toho čo spraví sa dostane do ďalšej úrovne Vášho “sales funnel-u”!

Predpokladajme, že máte ďalší relevantný produkt, ale za vyššiu cenu – tento môžete ponúknuť už tomuto zákazníkovi (už si získal Vašu dôveru) a naopak neponúknete ho niekomu, ktorý sa ešte len prihlásil do Vášho e-kurzu. t.j. na začiatku “sales funnel-u”…pretože Vám ešte tak nedôveruje.

Jednoduchý systém, čo poviete? A je veľmi účinný!

FTP

Táto téma bude trochu technickejšia… ale aj to musíme prebrať. 🙂

FTP (file transfer protocol) je program určený na prenos súborov z Vášho lokálneho PC na web server (web host). Tiež umožňuje premenovanie, presun a mazanie súborov a adresárov priamo na web hoste.

Jeden z najpopulárnejšich FTP programov je FTPZilla. A je úplne zdarma!

Ak používate na surfovanie po internete prehliadač Firefox – existuje add-on s nazvom FireFTP, ktorý môžete tiež použiť. FireFTP sa ľahko používa, možno jedinou nevýhodou oproti FileZille je pomalší upload/download (nahratie/sťahovanie) z web serveru a naspäť.

Tu je zopár vecí, ktoré budete potrebovať na nastavenie FTP programu:

 • web host: najčastejšie Vaše doménové meno, doména, napr. mojastranka.sk
 • login: prihlasovacie meno na web hosting, alebo user id a podobne
 • password: heslo

Ak sa náhodou nebudete takto vedieť prihlásiť na FTP, prezrite si informácie od svojho web hostingového poskytovateľa, sekcia FTP. Ak ani to nepomôže, vyskúšajte ich helpdesk či podporu – aspoň zistíte ako rýchlo a kvalitne reagujú! 🙂

A tu je link na FileZillu: http://filezilla-project.org/

Tak vy chcete vlastný list (zoznam)?

..alebo aj databázu ľudí, potenciálnych zákazníkov.

Ak sa seriózne zaoberáte a chcete venovať internetovému marketingu, tak musíte budovať svoj vlastný list (zoznam, databázu). Je to zoznam všetkých potenciálnych zákazníkov, ktorí Vám dali svoju emailovú adresu (spravidla ako protislužbu k Vášmu zdarma produktu).

Ak máte takýchto ľudí na svojom zozname, potom im môžte posielať rôzne relevantné a užitočné informácie a – samozrejme – aj informácie o Vašich produktoch a službách.

Ten proces prihlásenia, pridania na Váš zoznam má na starosti autorespondér.

Ja už niekoľko rokov používam Aweber a som s ním maximálne spokojný. Obsahuje všetko potrebné pre môj online biznis a hlavne je spoľahlivý!

Umožňuje posielanie emailov (aj v textovom či HTML formáte) všetkým ľuďom z Vášho zoznamu (listu), alebo len časti z nich. Najprv však treba ľudí dostať etickou cestou na Váš list, teda ponukou nejakej služby či produktu zdarma (e-kurz, e-book, report, atď.).

Tak budú mať istotu, že ich nebudete spamovať, alebo inak “otravovať”. 🙂

Ak nemáte vlastný produkt, môžte ponúknuť niečo s licenciou MRR resp. PLR – spravidla ich môžte ponúkať zdarma (prečitajte si však podrobne licenčné podmienky). Takéto produkty sa dajú nájsť na internete za relatívne nízke ceny, alebo aj zdarma 🙂

 • MRR: Master Resell Rights
 • PLR: Private Label Rights

V prípade PLR ich môžte väčšinou aj preložiť a dokonca uviesť seba ako autora! (tak to je super, nie?) Čo poviete? Nie je to vôbec zložité!

Autorespondér – máte ho už?

V predchádzajúcej časti som už spomínal autorespondér, tak ešte doplním zopár informácií.

Aby ste si boli istí, že z autorespondéra dostanete presne to čo potrebujete – môžte jeho výber porovnať s top marketérmi pôsobiacimi na poli internetového marketingu. Stačí sa prihlásiť do niekoľkých z nich a sami uvidíte na konci emailov link na “unsubscribe” (odhlásiť).

Dobrou voľbou je autorespondér, ktorý aj kontroluje obsah Vašej správy (emailu) proti spamovým slovíčkam a frázam a taký, ktorý spoľahlivo doruči Váš email aj cez všetky proti-spamové kontroly!

Veď predsa chcete, aby bol Váš email aj prečítaný, nie?

Ďaľšou vlastnosťou dobrého autorespondéra je aj štatistika otvorení emailov, klinutí na linky a taktiež tzv. segmentácie listu. Segmentáciou sa myslí označenie podskupín hlavného listu – napríklad na základe toho kto klikol a naopak neklikol na link v poslanej správe.

Mojim osobným favoritom je Aweber, ktorý tieto funkcie všetky má, plus má ďalšie vymoženosti, z ktorých niektoré v budúcnosti určite využijete! Sú totiž veľmi šikovné a efektívne.

Link na Aweber: http://marian.aweber.com

Máte OTA?

OTO = One Time Offer – teda nejde o žiadneho Vášho kamaráta Ota 🙂

OTO je jednoducho jedinečná ponuka pre Vašich zákazníkov, prezentovaná spravidla po zakúpení prvotného produktu a jeho cena a hodnota je skrátka neodolateľná! 🙂

Dá sa použiť aj v prípade squeeze stránok, teda po pridaní potenciálneho zákazníka na Váš list. Za OTOm sa skrýva myšlienka vytvoriť v očiach zákazníka pocit naliehavosti ba priam nutnosti zakúpiť daný produkt rýchlo na základe “impulzu”.

Najlepšie OTO je potom také, keď ho zákazník odmietne a cíti sa previnilo, že niečo zmeškal 🙂 OTO treba použiť vo chvíli keď sa zákazník rozhodne kúpiť Váš “štandardný” produkt a je ešte v “nákupnej nálade”.

Šance na úspech zvýši aj ponuka zľavy a obmedzeného množstva či času, ktorý dáme zákazníkovi na zakúpenie tejto jedinečnej ponuky!

Výborným príkladom sú napríklad doplňujúce či doplnkové produkty. Napríklad ak ponúkate e-knihu či recept na tému Forex Trading, dobrým OTOm môžu byť napríklad názorné videá.

Alebo ak si zákazník kúpi e-knihu o chudnutí, môžme mu ako OTO ponúknuť paŕ super cvikov na videu (k stiahnutiu). M

Máte už nejaký dobrý nápad na OTO?

Blogging a internet marketing

Ľudia blogujú z 2 dôvodov:

 1. tí, ktorí blogujú len tak pre zábavu, alebo sa chcú podeliť o svoj názor s ostatnými
 2. tí, ktorí chcú prostredníctvom blogu zarobiť

Je niekoľko spôsobov ako zarobiť peniaze práve blogovaním. Mimochodom, ak neviete čo je blog – to je vlastne web stránka s pravidelnými (alebo aj nepravidelnými) príspevkami (post-ami), ktoré publikuje jej majiteľ s cieľom informovať iných.

Blogger kontroluje, aktualizuje (updatuje) blog, necháva priestor aj na komentáre, diskusie, atď. Ak pravidelne publikujete a dávate svetu naozaj kvalitný obsah a sem tam prihodíte aj nejaký link na kúpu Vášho alebo partnerského produktu – všimnú si to nielen ľudia, ale aj Vaše bankové konto! 🙂

Na blogu môžte mať umiestnené aj napríklad reklamy Google AdSense – a keď na ne ľudia kliknú – Vy zarobíte! (neklikajte na ne však Vy – lebo rýchlo s reklamami skončíte!)

Ďalším spôsobom zárobku je predaj reklamného miesta za určitý dohodnutý napríklad mesačný paušál. Ak si vybudujete dostatočnú návštevnosť, nie je problém takýto priestor na blogu prenajať. (niekedy sa stáva, že Vás iní budú kontaktovať aj sami so záujmom o reklamu na Vašom blogu)

Ak máte vlastné produkty, umiestnite reklamu na ne na viditeľnom mieste (najlepšie niekde
na vrchu blogu).

Čo je Adswap?

Ak ste ešte nepočuli o Adswap, tak to vysvetlím. Adswap je predovšetkým jeden z najrýchlejších a najmenej nákladných spôsobov ako vybudovať vlastný list (zoznam)!

Najlepším spôsobom ako začať je najprv vybudovať squeeze stránku, nazbierať ľudí (aspoň tak 200-300). Môže sa to zdať ťažké, ale akonáhle sa do toho dostanete a budete vedieť ako tých ľudí pritiahnuť a dať Vám svoj email – potom uvidíte, že sa to dá. 🙂

Ak už budete mať k dispozícii pár stoviek emailov, môžte sa dohodnúť s Vašim biznis partnerom, ktorý tiež pôsobí v danej oblasti – na výmene reklamy!

Partner pošle Váš email jeho ľuďom (listu) a naopak Vy pošlete jeho email Vašim ľuďom. Samozrejme musí ísť o relevantnú ponuku – ideálne opäť niečo zdarma.

Takýmto spôsobom rýchlo a zdarma rozšírite svoju základňu “fanúšikov” a z listu 300 ľudí bude “zrazu” 500 ľudí tešiacich sa na Vaše ďalšie emaily a ponuky ($$$ pre Vás!).

Tak teraz už viete čo je “Adswap”.

Prečo je dôležitý “ad tracking”

Ad Tracking meria výsledky a efektivitu reklamy. Meria povedomie ľudí o Vašej reklame, ich postoj k nej a taktiež mieru použitia produktu.

Ad Tracking je kontinuálny proces, ktorý by mal byť vykonávaný pokiaľ je Váš produkt na trhu: denne, mesačne, štvťročne, ročne. Prostredníctvom Ad Trackingu sa dozvieme či
je naša reklama efektívna alebo nie.

Na internete môžeme propagovať svoje produkty niekoľkými spôsobmi reklamy, napríklad PPC (pay per click = platba za kliknutie) alebo reklama bannermi (graficke prvky), alebo aj
pop-under (zobrazenie Vášho produktu či stránky pod hlavnou stránkou).

Tieto metódy reklamy sa celkom ľahko “trackuju”, teda merajú, lebo väčšina takýchto reklamných služieb Vám dá k dispozícii rôzne merače, grafy a reporty.

Typickým príkladom je napriklad Google Adwords a hlavne u nás zavedený a známy eTarget.

Čo je affiliate marketing?

Affiliate program, alebo po slovensky, partnerský program zriaďuje majiteľ produktu, e-knihy, e-reportu, videa, softvéru, atď

Ak ste už počuli o ClickBank-u alebo Amazon-e, tak títo 2 veľkí obchodníci majú svoj partnerský program a Amazon ho mal ako prvý na svete! 😉

Títo obchodníci (merchants, vendors) nabádajú svojich zákazníkov, aby sa prihlásili do ich partnerského programu a propagovali ich produkty ďalej! Vždy ked predáte takýto produkt, resp. niekto ho kúpi kliknutim na Váš link, zarobíte určité percento provízie daného obchodníka.

Niekedy to býva 5 ale aj 75% ceny daného produktu – a teda v prípade digitálnych produktov (na stiahnutie) môžu byť Vaše zárobky celkom slušné.

Jedným z dôležitých predpokladov úspechu v partnerských programoch je Vaša osobná reputácia! Ak budete propagovať výrobky nekvalitné, niekto už na Vaše odporúčania nedá.

Mali by ste si vybrať kvalitné produkty, najlepšie ich sami otestovať a až potom im robiť reklamu. Nemusíte však všetko aj kupovať, niekedy stačí sledovať odozvu (diskusie, fóra), pozrieť testimonials (svedectvá), recenzie a prípadne odhaliť nejaké problémy…

Najlepšie sa propagujú partnerské produkty na vlastnej stránke resp. blogu. (teda potrebujete minimálne vlastnú doménu, web hosting a autorespondér)

Vyberiete si oblasť v ktorej budete ponúkať partnerské produkty. Môžte napísat recenzie, informovať o novinkách v danej oblasti a samozrejme na viditeľnom mieste propagovať partnerský produkt.

Užitočné je samozrejme budovať aj popri tom vlastný list (zoznam), pretože tým ľuďom môžte potom kedykoľvek pripomenúť nejaký ten produkt 😉

A čím viac “kvalifikovaných” návštevníkov pritiahnete na svoje stránky či blog – tým lepšie. Ich záujem o produkt rastie spolu s ich “kvalifikovanosťou”.

Teda ak sa niekto naozaj zaujíma o rotvajlerov, tak si skôr kúpi knhu o rotvajleroch ako všeobecnú knihu o zvieratách… 😉

SEO

SEO = Search Engine Optimization, alebo po slovensky ide o optimalizáciu našich stránok alebo blogov pre vyhľadávače.

Ak chcete byť na internete úspešní, musíte sa naučiť aspoň základy SEO. SEO Vám dopomôže k väčšej návštevnosti, k väčšiemu listu, k väčšiemu množstvu predaných produktov!

Najdôležitejšou časťou SEO je zvoliť tie správne slová a frázy (viac-slovné spojenia) – ktoré jednak umožnia vyhladávaču “porozumieť” obsahu Vašej stránky, ale takisto ju aj na základe relevantnosti zoradiť do výsledkov vyhľadávania.

Ak predávate na internete kvety, Vašim klúčovým slovom bude “kvety”, alebo aj “sadenice kvetín”, “kytice” a podobne.

Názov Vašich stránok a i doména by mala obsahovať práve toto klúčové slovo, teda v prípade “kvety” by to mohla byť doména napr. najkrajsiekvety.sk alebo kvetypreteba.sk

Ďalej, je dobre spomenúť slovo “kvety” niekoľkokrát v texte stránky, ďalej pridať do popisu obrázkov, zvýrazniť “boldom” práve slová “kvety”.

Ak máte videá, tak opäť pre ich názvy použiť aj slová “kvety”…

SEO je dosť obsiahla téma, preto odporúčam ešte naštudovať niečo na internete, ale ako taký úvod, myslím, že toto postačí 😉

Čo potrebujete vedieť o ClickBank?

ClickBank je najväčším miestom na internete pre sťahovanie digitálnych kníh a softvéru!

ClickBank funguje ako taký prostredník medzi predajcom (angl. vendor) a zákazníkom (customer).

Okrem toho umožnňuje rýchlo a zdarma sa zapojit do partnerského programu (affiliate program) a tým ešte zvýšiť počet predajov a samozrejme aj zárobky partnerov! 🙂

Ak chcete predávať práve digitálny produkt a chcete aby sa o ňom dozvedel doslovne celý svet – na ClickBank-u máte príležitosť.

Dokonca máte pod kontrolou aj províziu, ktorú môžte stanoviť až na 75%.

Vás prvý produkt podlieha schváleniu ClickBank a musíte zaň zaplatit poplatok (naposledy to bolo $49.95, každý další produkt uvedený na ich “marketplace” ale máte už so zľavou!)

Ako affiliate (partner) máte možnosť propagovať ľubovoľný produkt, čo je veľká výhoda.

Samozrejme, aj tu je dôležitý výber kvalitného produktu, podla oblasti a parametrov ako tzv. gravita, ale aj výška provízií, ktorú zaň dostanete.

Ak ste predajca (vendor) – aj preto máte výhodu. Ked si Vás “vyberie” super affiliate – nemusíte už nič robiť 🙂 Zarobí Vám peniaze, vy resp. ClickBank sa postará o jeho provízie – a každý vlastne vyhráva!

Vy + Clickbank (poplatky) + affiliate (partner) získa províziu z predaja Vášho produktu.

Takže či už idete priamo predávať, alebo sa chcete zapojiť “len” ako partner (affiliate) – ClickBank musíte vyskúšať! 😉

Marketing na Facebook-u

Pre bežných používatelov je Facebook miestom len na zdielanie fotiek, videí, liniek, miestom pre hry a zábavu a “chatovanie”…

Ale z pohľadu ludí so záujomom o biznis je Facebook miestom pomerne lacnej reklamy 🙂

Je hneď niekoľko vecí prečo by sme mali brať marketing na Facebook-u vážne:

 • masívny trh, viac ako 700 miliónov aktívnych užívateľov, z ktorých sa minimálne 50% prihlasuje každý den!
 • štatistiky hovoria o 700 biliónoch minútach mesačne strávených na Facebook-u, teda ich užívatelia “browsuju” prehliadajú profily, aktualizácie, fotky a tzv. fan pages (fanúšikovské stránky) a groups (skupiny) denne!
 • 350 miliónov sa pozerá na Facebook cez svoje mobily! (a to nielen v USA)
 • ľudia využívajú Facebook nielen na osobné veci, ale aj ako zdroj informácií! Buďte pri tom, zúčastňujte sa diskusii, pridajte link na Vaše produkty do svojho profilu
 • Facebook má Alexa rank 2, hovorí sa, že by mohol predbehnúť Google a byť na pozícii 1! (Alexa je rešpektovaným meradlom návštevnosti stránok.)
 • na FB sú rôzne skupiny ludí, s rôznymi záujmami, mladí ale i ľudia nad 55 rokov…
 • prístup na Facebook je zdarma! Vás to môže stáť len čas a úsilie na spropagovanie svojho produktu či služieb!
 • FB je nenáročný na technické zručnosti, už aj deti sa v ňom dokážu orientovať 🙂

Čo teda poviete? Nie je čas začať brať Facebook vážne aj z hľadiska biznisu??

Ako sa správať ku svojim kontaktom

Vytvorenie dobrého vzťahu k svojim kontaktom na liste (zozname) je to, čo nás odlišuje od marketérov priemerných! 🙂 Práve týmto vzťahom sa hneď od začiatku buduje dôvera a Váš zákazník, alebo ešte len potenciálny zákazník Vás takto môže lepšie spoznať.

Akonáhle Vás spoznajú, začnú Vám dôverovať a skôr či neskôr kúpia Váš produkt. A čo je este lepšie – odporučia ho tiež svojim známym. Napĺňanie potreb Vašich kontaktov je klúčom k úspechu! Je dôležité aj pocúvať “medzi riadkami”.

Ak napríklad niekto chce Váš produkt v inom ako ponúkanom formáte, znamená to, že chce ľahšie použitelný formát. Ak si vytvoríte dobrý vzťah s ľuďmi na Vašom liste, ponuka aj drahšieho produktu bude mať úspech. Keď sledujete čo potrebujú tí Vaši ľudia, voľba ďalšieho produktu na predaj bude oveľa jednoduchšia a aj prinesie vyšší profit!

Ľudia totiž najprv “kupujú ľudí” a až potom im predáte produkt! 🙂

Snažte sa však v prvom rade pomôcť, uvidíte výsledky – funguje to!

Ako zapojiť Twitter do Vášho marketingového plánu?

Twitter sa stal jednou z najsilnejších sociálnych sieti posledných rokov spolu s Facebookom a Pinterestom. Práve cez Twitter sa dá jednoduchým “tweetom” komunikovať a zdielať informácie.

Twitter je ako také “štebotanie”, štebocete o tom čo stojí za zmienku. Štebotanie je účinné iba v prípade, že máte dostatočný počet následovníkov (followers), takže najprv ich treba získať.

Môžte začať vyhľadávaním na Twitteri, väčšina ľudí Vás tiež bude následovat ak budete následovať najprv Vy ich.

A o čom “štebotať”?

Ak sledujete SEO, môžte ponúkať zopár zaujímavých SEO tipov…ak Vás zaujíma chudnutie, tak práve rady o chudnutí budú tými zaujímavými. Ak si urobíte blog na WordPress-e, či napríklad Hubpages stránky – uveďte sem tam na Twitteri aj linku.

Dôležité je správať sa k svojim následovníkom na Twitteri ako k priateľom, poskytovať rady a tipy a občas aj prihodiť svoj link smerujúci k Vášmu produktu.

Uvidíte časom, že sa to oplatí!

Instantná provízia, čo to je?

Predaj digitálnych produktov má aj jednu obrovskú výhodu: cez niektoré partnerské programy dostanete províziu hneď! 🙂

Žiadne dlhé čakanie, niekedy aj mesiac(e). Vaše peniaze Vám pošle hneď napríklad JVZoo alebo WarriorPlus. (závisí ešte konktrétne od predávajúceho, teda od ponuky k ponuke)

Väčšina partnerských programov má totiž ešte garančnú dobu a až potom Vám vyplatí províziu. Niekedy je treba ešte splniť limit na platbu. Provízie sú posielané spravidla buď na PayPal alebo ich dostanete v papierovej forme – šekom.

JVzoo má ešte tu výhodu, že keď zákazník kúpi produkt číslo 1 (ktorý ste propagovali) a neskôr sa rozhodne kúpiť aj produkt číslo 2 či 3 – od toho istého predajcu – províziu dostanete za tieto všetky produkty! 🙂

WarriorPlus má široké spektrum produktov, takže vybrat si nebude až taký problém. A instantná provízia poteší – lebo niekedy je dosť frustrujúce za našu námahu čakať aj mesiac na províziu.

WarriorPlus: http://warriorplus.com

JVZoo: http://jvzoo.com

ClickBank: http://clickbank.com

Ako využiť produkty s Master Resell Rights

Ako nákupca produktu s Master Resell Rights máte oproti klasickým Resell Rights ešte jednu výhodu.

S iba základnými právami Basic Resell Rights máme možnosť predať daný produkt – ale náš zákazník už toto právo nemá – máme v prípade Master Resell Rights právo predať produkt aj s právami na další predaj!

Takže máte možnosť buď:

1) predať produkt koncovému zákazníkovi bez práva na další predaj

2) predať produkt aj s právami na ďalší predaj, teda aj Váš zákazník môže produkt ďalej predávať

Samozrejme, cenu určujete Vy ako predávajúci. Čiže ak predáme produkt bez možnosti ďalšieho predaja, môžme ho predávať napríklad za $12. Ale s právami Master Resell Rights sa jeho cena môže zvýšiť napríklad na $22.

Nevýhodou produktov s MRR alebo Basic Resell Rights je, že väčšinou sa predávajú celé aké sú a nemôžme zasahovať do samotného produktu. To znamená, že nemôžme ani meniť, dopĺňať, alebo aktualizovať jeho obsah či linky.

Výhodou však je, že ho môžme predať komukoľvek, v akom chceme množstve a za akúkoľvek cenu, ktorú si stanovíme. Zisk je 100% náš. 🙂

Ked chcete kúpiť nejaké fakt dobre produkty s MRR, kontaktujte ma, alebo pridajte komentár! 🙂

Ešte lepšie produkty, produkty s PLR!

PLR = private label rights, sú produkty s najväčšou hodnotou! 🙂

Umožňujú fakticky VŠETKO: to znamená môžte ich meniť, dopĺňať, mazať, upravovať… a ako by to nebolo dosť, môžte sa vyhlásiť aj za ich autora! 🙂

Stanovte si ľubovolnú cenu, môžte predávať s MRR, alebo RR (basic resell rights, alebo aj bez ďalších práv…) Jediné čo spravidla nemôžte je predať rovnaké PLR práva.. ale nemyslím, že by Vám to vadilo.

Ak kúpite softvér s PLR, môžte doň doplniť odkazy a linky na Vaše stránky a produkty. Môžte ho ponúkať zdarma a vytvoriť tak perfektný virálny nástroj na propagáciu Vašich produktov a služieb!

Alebo môžte z článkov s právami PLR vytvoriť e-knihu alebo e-report (ebooks, ereports).

Niekedy dostanete aj odporúčanie na cenu pod ktorou by ste daný produkt s PLR nemali predávať, takže si radšej vždy pozorne prečítajte licenčné podmienky.

Tak čo poviete na PLR? Nie je to fantastická vec ako sa stať hneď (uznávaným) autorom? 🙂

Ako prilákať viac návštevníkov na naše stránky?

Bez ľudí na našich stránkach nezarobíme, to je fakt. Čím viac ich bude pozerať na naše produkty a služby, tým viac potenciálnych zákazníkov získame. Zvyšovanie návštevnosti našich stránok by malo byť teda prioritou!

Existuje niekoľko spôsobov ako zvýšiť “traffic” na stránkach:

– marketingovými článkami

Napísať dobrý článok, aspoň 500 slov, je celkom dobrý začiatok a keď ho zaradíme do stránok s článkami tak môžme čakať prílev skutočne zacielených ľudí.

Pozrite napríklad na stránky:

http://submityourarticle.com

– sociálne siete a médiá

Dajme svoje články, tipy a podobne na:

– Twitter

– Facebook – Digg – StumbleUpon

– tlačové správy

(pre anglický písané clánky)

http://prweb.com

Ďalej je treba aj presne merať a robiť štatistiku kde máme úspech a tam sústrediť ešte viac svoju pozornosť!

Ak bude záujem klikať z našich Facebook stránok, tak pridajme ešte viac kvalitného obsahu tam. Keď vidíme, že ľudia odtiaľ “konvertujú”, to znamená aj prídu na naše stránky či blog a nakúpia – vieme kde sa zamerať!

Cieľom je sa zviditelniť na tých správnych miestach.

Budujme list (zoznam), budujme dôveru a odmena vo forme predajov je istá!

JV Giveaways

Neviem či na Slovensku alebo v Čechách niečo také beží… možno by bolo dobre zacať 🙂

Ale je bežná prax, že sa usporiadavajú tzv. Giveaways – kde sa ponúkajú produkty zdarma (samozrejme digitálne).

Každý na takomto podujatí získa:

1) partneri – každý z partnerov ponúkne svoj produkt na stiahnutie zdarma – iba výmenou za meno alebo aspoň emailovú adresu

2) návštevníci – získajú zdarma hociktorý vybraný produkt, alebo aj všetky – výmenou za svoju kontaktnú adresu

3) organizátor – lebo dostane adresu každého návštevníka čo sa zúčastní daného “giveaway” podujatia!

Samozrejme, aby bola takáto akcia úspešná, treba ju patrične propagovať a každý z partnerov musí ďalej šíriť správu a priniesť určitý počet ľudí na zaregistrovanie sa!

Ak ešte len začinate s budovaním listu (zoznamu) je toto fantastická príležitosť ho začať budovať. Propagovať takéto podujatie totiž môžte aj cez Facebook, Twitter, a podobne.

Ponúknuť produkt môžte tiež: pamätáte sa na odstavec o produktoch s Master Resell Rights, alebo Private Label Rights? 😉

Nájdite si nejaký aktuálny giveaway z oblasti o ktorú sa zaujímate – a choďte do toho!

Zhrnutie

Tak sme sa pekne dostali na koniec tohto minikurzu biznisu na internete! Blahoželám ak ste to dočitali do konca!

Ak by som to mal trošku zhrnúť, tak v prípade, že chceme predávať digitálne produkty, určite musíme mať:

1) kvalitný web hosting

Ja používam až 4 rozdielne, z ktorých najviac vyťažený, ale zároveň univerzálny je HostGator.

http://mariansweb.com/goto/hostgator

2) dobrá doména

Domény .com, .net, .org a .info registrujem už niekoľko rokov cez NameCheap.

http://mariansweb.com/goto/namecheap

3) spoľahlivý autorespondér

Skúsil som ich viac, napríklad GetResponse, MailChimp, ale najlepší je Aweber!

http://marian.aweber.com

4) kvalitný produkt či už náš alebo s MRR resp. PLR

Kontaktujte ma, ak máte záujem. 🙂

Ak chcete len predávať ako partner (affiliate), najlepšie je vlastniť všetko vyššie a veľa propagovať!

Môžte skúsit aj PPC (pay per click) ako AdWords, alebo u nás eTarget – ale rátajte, že budeme musieť nejaké tie peniaze na reklamu investovať.

Ak chcete ísť cestou “zdarma”, blogujte, zakladajte si Hubpages, publikujte na WordPress.com, Blogger.com a robte reklamu na stránkach Facebook-u, Twitter-u, atď..

Urobte si “squeeze” stránky, zbierajte emailové adresy, ponúkajte užitočné tipy a PREDÁVAJTE! Lebo bez predávania samozrejme nič nezarobíte a o to ide aj v tomto internetovom biznise! 😉

Veľa zdaru! (otázky, nápady a pripomienky píšte prosim do komentárov nižšie)

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: